Kredi Kartından Nakit Avans Çekenlere Kara Haber: Faizlerde Üst Limit Arttı!

Ekonomi gündemi bugün oldukça hareketli. Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 25 seviyesine çıkarması birçok noktayı etkiledi. Bununla beraber kredi kartı ve ticari kredi faizlerindeki üst sınırları da doğrudan etkilenmiş oldu. Bu kararla birlikte, kredi kartı ve ticari kredilerde faiz oranlarındaki tavan değerlerde önemli bir artış yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün haftalık gösterge Repo faizinde beklentilerin çok üzerine çıktı.

Politika faizinin yüzde 25 olarak belirlenmesi ülke gündemine oturdu. Piyasaların yeniden hareketlenmesine neden olan bu artış sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Twitter/X üzerinden ‘Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz…’ paylaşımıyla dikkat çekti.

Politika faizinin yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükseltilmesinin ardından Merkez Bankası faizi 750 baz puan artırmış oldu.

Bu durum, hem bireysel tüketicilerin hem de ticari faaliyetlerde bulunan işletmelerin kredi maliyetlerini yükseltti. Bu yüzden, Merkez Bankası’nın bu adımı, finansal piyasalar ve ekonomi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip oldu.

TCMB’nin faiz artırmasıyla beraber bankalarda da hareketlilik yaşandı. Bu doğrultuda kredi kartı işlemlerinde uygulanacak gecikme faizi yüzde 2,81’e yükseldi.

Kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde de üst limitler arttı.

Referans faiz oranının aylık yüzdesi 2,26’ya yükseldi. Kredi kartı gecikme faizi aylıkta yüzde 2,81’e, yıllıkta ise yüzde 40,1’e çıktı.

Nakit çekiminde de faiz aylıkta yüzde 3,57’ye, yıllıkta yüzde 53,2’ye yükseldi. Ticari kredi faizlerinde de üst limit, 1,8’lik kat sayıya göre yüzde 56,3’e yükseldi.

Yeni oranın 1 Eylül Cuma gününden itibaren geçerli olması için gerekli düzenlemeler de yapıldı.

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir