Ortak liste ‘logo’ya takıldı

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – İttifakın büyük ortakları daha çok kendi listeleri üzerinden bir formülün hayata geçirilmesinin parlamentoya gönderilecek milletvekili sayısını artıracağını değerlendirirken, SP, DEVA ve Gelecek partileri arasında 30-40 ilde seçime ortak liste ile girilmesi formülünün ele alındığı görüşmelerde de çatı partinin kim olacağı yani hangi partinin logosu altında seçime girileceği konusunda henüz bir mutabakata varılamadı.

‘SP-DEVA-GELECEK’ İTTİFAKI

Kulislere yansıyan bilgilere göre, ittifak içinde ittifak formülü “logo”ya takıldı. SP, bazı yerlerde CHP ve İYİ Parti ile farklı işbirlikleri yapılabileceğini ancak kalan illerde üç partinin SP çatısı altında tek liste olarak seçime girmesini önerdi. DEVA kanadı ise 41 ilde kendi listelerinden seçime gireceklerini önceden kamuoyuna deklare ettiklerini anımsatarak, kalan iller için tek liste formülünün uygulanabileceğini ancak bunun DEVA çatısı altında olmasından memnuniyet duyacağını söyledi.

HEDEF KARARSIZ VE SAĞ OYLAR

Müzakerelerin devam ettiğini belirten SP’li kurmaylar, “Biz bütün illerde tek logo olursa bir sinerji oluşur diyoruz. Bazı yerlerde CHP ve İYİ Parti’yle farklı işbirlikleri olur. Biz üç parti olarak hangi ilde giriyorsak hep beraber tek girelim istiyoruz” diyerek, şu görüşleri dile getirdiler: “Üç partinin oluşturacağı güçbirliğinin yeni seçmen kazanmasını arzu ediyoruz. Yani tek bir partinin çatısı altında olmakta fayda var. Böylece AK Parti’den de, merkez sağdan da, kararsız seçmenden de oy gelir. “

LİDERLER YENİDEN BİR ARAYA GELEBİLİR

Müzakerelerin devam ettiği, kurmaylar arasında temas olduğu öğrenilirken, konunun pazartesi ya da salı günü netleşeceği ifade ediliyor. Kurmaylar, ihtiyaç duyulması halinde SP, DEVA ve Gelecek liderleri arasında bir görüşme daha yapılabileceğini belirttiler.

HDP ZİYARETİ

Kılıçdaroğlu dün, Milli Yol ve Bağımsız Türkiye partilerini ziyaret etti. Hem nezaket hem de seçim desteği içeren ziyaretlere ilişkin Kılıçdaroğlu, ‘ufuk açıcı’ ve ‘son derece değerli’ yorumunu yaptı.

ANKARA Milliyet – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından yapmayı planladığı siyasi partilere ziyaret turuna dün başladı. Hem nezaket hem de seçime yönelik destek talebi içeren ziyaretleri kapsamında Kılıçdaroğlu ilk olarak Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş ile bir araya geldi.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Ali Öztunç’un eşlik ettiği Kılıçdaroğlu’nu Milli Yol ziyaretinde Genel Başkan Çayır kapıda karşıladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından iki lider basına açıklama yaptı. Güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırdık. Dertleştik. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşlarıyla beraber en azından bir masanın etrafında bir araya gelmek, bir kahve içmek benim açımdan da ufkumu büyütme açısından da son derece değerli. Ve bundan sonra da uygun ortamlar olduğunda tekrar bir araya geleceğiz, konuşacağız” dedi.

‘ZİYARETİ ÖNEMSİYORUZ’

Çayır da, “14 Mayıs’a giderken Sayın Genel Başkan’ın bize yaptığı ziyareti önemsiyoruz. Kendisine nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yolculukta başarılar diliyorum. Biz Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları, Milli Yol Partisi olarak Muhsin Yazıcıoğlu suikastinin, Türkiye’de bütün faili meçhuller dahil olmak üzere aydınlatılması gerektiğini Sayın Genel Başkan’a ifade ettik. Duyarlılık gösterdiler. Kendilerine buradan teşekkür ederim. Yani kimliği ne olursa olsun bu ülkede faili meçhul kalmış bütün cinayetler açığa kavuşturmalıdır. Sinan Ateş cinayeti dahil olmak üzere” diye konuştu. Çayır, “Elbette Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü, devletin tekliği, vatanın birliği çok mühim, bu konularda da bir sıkıntı olduğunu görmedik” ifadelerini kullandı.

‘EV SAHİBİNE SORUN’

Kılıçdaroğlu, HDP ziyaretinin neden ertelendiğine yönelik soruya, “Onu bana sormayacaksınız arkadaşlar. Ev sahibine soracaksınız” karşılığını verdi. Hatay Valisi’nin adaylık için istifa etmesinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Yaklaşık 50 bin insan hayatını kaybetti. Bir kişi sorumluluk alıp ‘ya vicdanen benim istifa etmem lazım, ben bunu beceremedim, yapamadım, burada benim de sorumluluğum var’ demedi. Ne diye istifa ediyorlar, yeniden siyasete girmek için. Olur girsinler” değerlendirmesinde bulundu.

‘ERTELEMEYİ BİZ TALEP ETTİK’

HDP’li yetkililer Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin ertelenmesine ilişkin, “Sel felaketi nedeniyle eş başkanlarımız sahada, erteleme talebi bizden gitti” açıklamasında bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir