İYİ Partili Ümit Dikbayır tweet olayının perde arkasını anlattı: ‘Akşener beni aradı…’

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır Habertürk’te yayınlanan Açık ve Net programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. 

Dikbayır’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Bir kere İYİ Parti’nin kuruluş amacındaki temel ilkemiz, kırmızı çizgimiz başkanlık sistemini değiştirmek üzere bir parti kurduk. Bütün siyasetimiz bunun üzerine dayalı. 2017’de partiyi kurduk sonra çalışmaya başladık.

Biz Türkiye’yi ilçe ilçe geziyoruz. Vatandaş ne dediyse biz bunu duyurmaya çalıştık. Bizim amacımız bu. Yeri geldi grup toplantısında bunlar dile getirildi.

2019 yerel seçimlerinin projesi Meral Akşener’e aittir. Milletimizin özgüvene ihtiyacı var. Akşener bizi topladı biz bir karar aldık biz 31 mart seçimlerinde bir ittifak yapmalıyız.

CHP’den 1 ay sonra bize bir cevap geldi. Bu sayede Mersin ve İzmir’i bir kenarda tutarsak 9 belediyeyi biz bu sayede kazandık..

Ankara’da Mansur Yavaş öne çıkıyordu. Onu destekledik. İstanbul’da Ekrem beyi tanımıyorduk. Onu da Kemal bey dedi ki ‘başarılı olunabilir’. Bu başarının ortaya çıkması istişareyle oldu. İstişare yaptığınız zaman sonuç alıyorsunuz.

Türk milleti beşten de büyük altıdan da büyük. Türk milleti her şeyden büyük. Ben o masada beşli imzayı öğrendim. O psikolojiyle attım. Bana tweetimi sildirebilecek tek kişi var. Ben tweeti attım genel başkan beni aradı. Ümit bu masadaki diğer liderleri incitir kaldırsan iyi olur dedi. Bu süreç içerisinde hiç nezaketini kaybetmemiştir. 

Ben duyduğum Kılıçdaroğlu’nun biz bunu 5 imzayla duyururuz. Siz atmasanız da olur dediğini duydum. Şimdi orada genel başkanlar var. 2 bin 500 sayfalık bir çalışma var kelime kelime üzerine mutabık kalınmış…

“ŞOK OLDUK, ÇOK ŞAŞIRDIK”

Biz şok olduk, çok şaşırdık. Burada 1 buçuk yıl çok kıymetli emekler var. Kılıçdaroğlu 6 liderin ortak imzası olmadan bir aday açıklamayacağız. Biz Kemal beyin sert ve dayatmayacağı olacağını düşünmedik. En önemli aday konusunda istişare yapılmaz mı? Kemal beyin bu kadar direteceğini hiç düşünmedik. 

“MASADAN KALKMADIK KALDIRILDIK”

Mağdur olan biziz. Biz masadan kalkmadık kaldırıldık. Masadan millet kalktı. Bunu birinci turda bitirecek adaylar var. Mansur Yavaş ismi çok öndeydi. Halk ağırlık olarak Mansur Yavaş’ı istedi. Yavaş ismi hep öndeydi. Hakkari’de de, Diyarbakır’da da hep önümüze çıktı. Genel başkan masada bunu getirdi. Eğer bunlara hayır derseniz bir anket yapalım dedi. Buna da karşı gelindi..

Akşener masadan kaldırıldı. Biz GİK olarak oy birliğiyle karar aldık. Biz Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istemiyoruz dedik. Biz bir karar alırız ve genel başkanımız buna uyar. Bizim arkadaşlarımız ve genel başkanımız bu nezaketsizliği haketmedi. 26 Ocak’ta İyi parti genel merkezinde toplanıldığında hiç aday konuşmadık artık aday konuşalım dedik. 13 şubat’ta konuşulacaktı ancak araya deprem girdi.

Son toplantıda herkese söz verildikten sonra en son söz genel başkana geliyor. Sayın Akşener olabilir ama bizim endişlerimiz var diyor. O partinin seçmenleriyle bizim endişelerimiz aynı aslında. Ama biz bunu bilimsel ve gerçekçi bir yere oturmaya çalışıyoruz. Bunu birinci turda bitirecek bir aday var Mansur Yavaş var ona da bir rezerveniz varsa Ekrem İmamoğlu var ona da bir rezerveniz varsa anket yapalım demiş. 

“BİZİM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ OLARAK BİLİYORDUK”

Bu belediye başkanlarına hayır dediniz. Millete soralım. Millete sormanın en iyi yöntemi nedir anket yapmak. Bu oyu millet kullanacak.”

ERSAN ŞEN AÇIKLAMASI

Genel Başkanımız, adaylık konusunu herkesle istişare eder, herkesle görüşür. Ersan Şen’i adaylık teklif etmek için aramadı. Olur mu öyle şey? Aramanın amacı adaylık değil teşekkürdü.

AYRINTILAR GELİYOR…

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir