Fransa’da protestocular geri adım atmıyor: Valiliğin elektriği kesildi

Fransa’da mecliste oylama yapılmadan geçen emeklilik düzenlemesine karşı ülke genelinde 11’inci kez kitlesel gösteriler düzenleniyor. Fransız basınındaki haberlere göre, hükümetin tartışmalı reformuna karşı ülke genelinde Rennes ve Nice’in yanı sıra farklı kentlerde 11’inci kez kitlesel gösteriler başlarken ülke genelinde eğitim, ulaşım ve enerji gibi sektörlerden çalışanlar greve gitti.

800 BİN PROTESTOCUNUN SOKAĞA ÇIKMASI BEKLENİYOR

AA’nın aktardığına göre Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülke genelindeki gösterilerde 11 bin 500 polis ve jandarmanın görevlendirildiğini belirtti. Fransız istihbaratı, gösterilere 600 bin ila 800 bin protestocunun katılacağını öngörüyor.

Vanves, Grenoble gibi ülkenin farklı kentlerinde reforma karşı çıkan liseliler de okullarının girişini kapattı.

Öte yandan, Genel İş Sendikası’nın (CGT) enerji kolu, hükümeti harekete geçirmek için Rhone Valiliği’nin elektriğini kestiğini açıkladı. Auvergne-Rhone-Alpes ve Rhone Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinde valiliğin bulunduğu mahallenin elektriğinin kesildiği doğrulandı. Açıklamada, CGT Energie tarafından üstlenilen bu eylemi kınayan valilik, gün içinde şikayette bulunacağını duyurdu.

Ne olmuştu?

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine, 16 Mart’ta başlayan gösteriler devam ediyor. Ülke genelinde 16 Mart’tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ile sendikaların emeklilik düzenlemesi görüşmesinden dün sonuç çıkmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir