Erdoğan’a ‘Diktatör’ Diyen Kaftancıoğlu’na 4 Yıl 8 Aya Kadar Hapis İstemi

“Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” diyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan iddianame düzenlendi. Kaftancıoğlu’nun 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor. 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partisinin 12 Ağustos 2022’de İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki merkezinde düzenlediği Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı’nda ‘Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz’ demişti. 

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, Kaftancıoğlu’nun cumhurbaşkanına hakaret ettiğini savunup savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

İddianame tamamlandı

Odatv’nin aktardığı habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Kaftancıoğlu’nun sözleri hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. 

İddianamede, Kaftancıoğlu’nun konuşmasında geçen ifadelerin Cumhurbaşkanına yönelik olduğu ve kullanılan ifadelerin Cumhurbaşkanına hakaret suçunu oluşturduğu değerlendirildi.

Kaftancıoğlu’nun sarf ettiği sözlerin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamını aştığı ve Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını zedeleyen nitelikte olduğu değerlendirilen iddianamede, ayrıca sözlerin kamuya açık bir alanda gerçekleşmesi nedeniyle aleniyet unsurunun gerçekleştiği, böylelikle Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik alenen hakaret suçunu işlediği ileri sürüldü.

Savcılık, Kaftancıoğlu hakkında, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

İddianame, Bakırköy asliye ceza mahkemesine gönderilecek. Mahkeme iddianameyi kabul ederse duruşma tarihi verilecek ve Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir