DEPREMZEDE ÇOCUKLARA OYUNLARLA PSİKOSOSYAL DESTEK

RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesinde otellerde misafir edilen depremzede ailelerin çocuklarına, okulları dışında Mekaleskirit Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce (MEKADER) oluşturulan ‘Bilgi Evi’nde, oyunlarla psikososyal destek veriliyor. Zeka oyunlarıyla kişisel gelişimleri artırılan çocuklar, depremin izlerini hafızalarından silmeye çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkıcı etkiye neden olan depremlerden etkilenen yüzlerce vatandaş, Rize’de ev ve otellerde konaklıyor. Çamlıhemşin ilçesinde otellde ağırlanan depremzede ailelerin ilkokul çağındaki çocuklarına, Mekaleskirit Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce (MEKADER) Dikkaya köyünde oluşturulan ‘Bilgi Evi’nde, oyunlarla psikososyal destek veriliyor. Zeka oyunlarıyla kişisel gelişimleri artırılan çocuklar, depremin izlerini hafızalarından silmeye çalışıyor.

‘YÜZLERİNDE GÜLÜMSEME OLUŞTU’

Kurduğu bilgi evi ile birçok öğrenciye eğitim veren sınıf öğretmeni MEKADER Başkanı Halil Kosanoğlu, “Yöremizdeki depremzede ailelere ulaşmaya başladık. Şu anda 3 aileye ulaşabildik. Burada akıl ve zeka eğitimleri veriyoruz. Depremzede çocuklar, geldiklerinde korku içindelerdi. Eğitimlerimiz sonrası artık yüzleri gülüyor. Psikolojik olarak oyunları oynadıkları zaman çocuklar rahatlamaya başladı. Yüzlerinde gülümseme oluştu. Bu projenin ilimizdeki ilçelere ardından da genele yaymayı hedefliyoruz? diye konuştu.

Adıyaman’dan eşi ve iki çocuğuyla Rize’ye gelen Fatih Solak, çocuklarının depremden çok etkilendiğini belirterek, “Ülkece büyük bir felaketin eşiğinden geçtik. Çocuklarımın bu durumu atlatabilmesi için bilgi evinin etkinliğine katıldık. Depremde çocukların psikolojisi çok bozulmuştu. Buraya geldiğimizde yatıp uyumakta bile zorlandılar. Çocuklarımın psikolojisini düzeltmek adına yapılan bu etkinlik için herkese teşekkür ediyorum? dedi.

‘BURADA İNSANLAR ÇOK İYİLER’

Deprem bölgesinde gelip eğitimine Rize’de devam eden ilkokul 4’üncü sınıf öğrenicisi Ertuğrul Solak, “Rize’yi çok sevdim burada okula kaydoldum. Depremde biraz korktum. Daha önce bir kere geldiğim ve çok gelmek istediğim yere geldim. Burada insanlar çok iyiler. Burada arkadaşlarımla satranç oynayıp vakit geçiriyoruz? şeklinde konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir